Jak rozpoznać profesjonalne repliki dokumentów - sprawdzone metody
Jak rozpoznać profesjonalne repliki dokumentów - sprawdzone metody
Blog Article
Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest krótka, ale bogata. Poziom najlepszych dokumentów kolekcjonerskich zdobył poziom najwyższy. Jednak rynek jest pełen produktami o zróżnicowanej jakości, a różnice w cenie potrafią być znaczące. Jak zatem rozpoznać naprawdę dobrej jakości dokument kolekcjonerski?
Najważniejszą i bardzo fundamentalną cechą najwyższej jakości dokumentów kolekcjonerskich jest surowiec, z którego zostały zrobione. Dokumenty wykonane są na poliwęglanu, czyli oryginalnym materiale z którego produkuje się prawdziwe dokumenty. Poliwęglan to taki tworzywo, który jest twardszy od typowego PCV, trudniej się odkształca, mniej czuły na ciepło.
Wszystkie dane osobowe na dobrej jakości dokumentach kolekcjonerskich powinny być wykonywane za pomocą grawerowania laserowego, a nie typowego druku. Produkty wyprodukowane z PCV są tańsze, ale ich standard jest o wiele niższa.
kolekcjonerskie prawo jazdy
Grawerowanie laserowe powoduje delikatną wypukłość tekstu, którą da się poczuć opuszkami palców. Dane na dokumencie nie są wydrukowane zwykłą drukarką na górze, tylko grawerowane "w środku" materiału. Nadruk UV to taki element, który zauważasz tylko pod lampką ultrafioletową. Dobrej jakości dokumenty kolekcjonerskie posiadają nadruk UV wykonany z dbałością o detale, z zachowaniem prawidłowych kolorów i wzorów kompatybilnych z oryginałem.
Kolejna istotna rzecz! Czasem te elektroniczne rzeczy posiadają opcje których nie mają pierwowzory. Te elementy są super znaczące dla solidnego dokumentu kolekcjonerskiego. Do kluczowych zabezpieczeń tego charakteru zaliczamy: Farba OVI (Optically Variable Ink) - przekształca kolor w funkcji od kąta widzenia. Te zaawansowane zabezpieczenia są charakterystyką znamienną najlepszych dokumentów kolekcjonerskich i niełatwo je sfałszować przy zastosowaniu słabych metod produkcji. Spójrz się drobniutkim szczegółom, takim jak mikrodruk, tło dokumentu czy elementy graficzne. W dokumentach wysokiej jakości wszystkie te elementy są wyraźne, precyzyjne i doskonale skopiowane.
W dobrej jakości dokumentach kolekcjonerskich element ten musi sprawiać wrażenie 3D i zmieniać się optycznie przy poruszaniu dokumentem. Jak przechylacie dokument, to napis PL pozornie się ruszał. Wszystkie elementy - od materiału podstawowego, przez grawerowanie, po zabezpieczenia wizualne - powinny ze sobą komponować się i stanowić jednolitą całość. Detale zazwyczaj wskazują lepiej niż specyfikacja na stronie. Za bardzo lekkie lub za bardzo wąskie dokumenty to znak, że producent żałował na surowcu.
Finalną, ale nie gorzej istotną cechą dobrej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest opcja ich weryfikacji przed zakupem. Lepiej poczekać 24 godziny dłużej, ale uzyskać fotografie finalnego dokumentu, zanim zostanie dostarczony. Powyższe 10 cech to fundamentalne kryteria, które umożliwią Ci rozpoznać prawdziwie premium produkt od słabego naśladownictwa. Należy mieć na uwadze, że dokumenty kolekcjonerskie to interesujące gadżety, a ich jakość wprost oddziałuje się na satysfakcję z ich kolekcjonowania.